Najnowsze artykuły

 • Wszystko, co musisz wiedzieć przed montażem okien dachowych

  Wszystko, co musisz wiedzieć przed montażem okien dachowych

  Okna dachowe to rozwiązanie odpowiednie zarówno w przypadku bardzo spadzistych, jak i nieznacznie nachylonych połaci dachowych, podobnie większego znaczenia nie ma także zastosowane pokrycie dachowe czy sama konstrukcja. Przy okazji nadal są one najbardziej wydajnym i skutecznym sposobem na doświetlenie poddasza – zapewniają nawet o połowę więcej światła słonecznego niż klasyczne, pionowe okna posiadające taką samą powierzchnię przeszklenia. Okna połaciowe są ponadto znacznie tańsze oraz łatwiejsze do zamontowania, niż zbudowanie lukarny (której okna tak czy inaczej pozostają pionowe), nie wpływając na radykalną zmianę formy samego dachu oraz nie ingerując w bryłę całego budynku. 

   

  CO WARTO WIEDZIEĆ O MONTAŻU OKIEN DACHOWYCH

   
  - Ile trwa montaż okna dachowego i czy można zrobić to samodzielnie?

  Sam przebieg montażu okien dachowych, chociaż może z założenia wydawać się bardzo złożony – w rzeczywistości jest bardzo szybki i łatwy. Samo tylko osadzenie klasycznego okna w dachu z wcześniej wykonanym otworem zajmuje najczęściej nie więcej, niż pół godziny.  Jeżeli zaś chodzi o całą procedurę, a więc wykonanie wspomnianego otworu, osadzenie okna wraz z obróbką to już kilka dobrych godzin, a pośpiech nie jest wskazany. Niemniej jednak zawsze warto zainwestować w pracę wyspecjalizowanych dekarzy – w końcu dobrej jakości, porządnie zamontowane okna dachowe to zadanie, jakie przytrafia się nam raz na nawet kilka dziesięcioleci. Są jednak śmiałkowie, którzy sami posiłkują się z montażem okien, korzystając z pomocy instrukcji, poradników oraz filmów instruktażowych – w takim przypadku warto jednak zachować rozsądek i szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, czy może wyjść z tego pożądany rezultat – my nie podpowiemy oraz nie odpowiemy za wszelakie konsekwencje tak odważnego kroku :) 
  (Ale jeżeli już podejmiesz taką decyzję to zachęcamy do zarejestrowania video i wrzucenia na naszego OKNOTuba). 

   

  - Na jakim etapie budowy domu wstawiać okna?

  Najlepszym momentem na zamontowanie okna dachowego jest etap kładzenia pokrycia dachowego, ponieważ ogranicza to ilość i złożoność prac na dachu. Montaż okna już po tych czynnościach będzie się wiązał z niepotrzebnym usuwaniem pokrycia dachowego z tych fragmentów dachu, w których będą miały pojawić się okna. Następnie trzeba będzie usunąć także izolację we wszystkich jej warstwach, jednak nie docinając jej idealnie do brzegów otworu, ale z zachowaniem zakładki ok. 10 cm lub więcej. 

   

  - Co trzeba dokupić do samego okna?

  Okno dachowe posiada w zestawie akcesoria, które są do niego idealnie dopasowane i będą się znajdować w zestawie, nie trzeba ich zatem docinać ani dopasowywać. Kupić za to trzeba i to koniecznie, kołnierz uszczelniający, który nie może znajdować się w zestawie, ponieważ musi być dobrany odpowiednio do typu pokrycia dachowego, które jest na naszym dachu, a także do głębokości montażu okna w dachu. Poza tym, elementy zestawu, ponieważ stanowią rozwiązanie systemowe, będą się w prosty sposób ze sobą składać, bardzo często łączeniem na zatrzask, który, jeżeli odpowiednio zaskoczy, to wydaje charakterystyczny dźwięk, nie pozostawiający wątpliwości, że elementy „zaskoczyły”. Jeżeli więc mamy już gotowy otwór w dachu to teraz konieczne jest jedynie użycie wkrętarki. 

   

  - Co w przypadku, gdy krokwie dachowe są zbyt szeroko rozstawione, aby wpasować w nie okno?

  Ponieważ montaż okna dachowego na krokwiach jest zdecydowanie najłatwiejszy, dlatego jeżeli ich rozstaw nie jest dopasowany do szerokości samego okna to stosuje się tzw. łaty. Gdy z kolei to okno jest szersze, niż rozstaw krokwi, wtedy wycina się krokwie i robi wymiany. Wykonanie wymianów zawsze trzeba jednak skonsultować ze specjalistą, na przykład z konstruktorem budynku, a przed samym wycinaniem krokwi należy ją też podstemplować. 

   

  W następnej kolejności, w otworze dachowym osadzana jest ościeżnica okna. Trzeba ją wypoziomować oraz przykręcić do krokwi (albo łat czy wymianów), a do tego celu używa się kątowników montażowych. Jeszcze przed ich dokręceniem, w ościeżnicy umieszczamy skrzydło oraz upewniamy się, czy aby na pewno szczeliny między skrzydłem a ramą są takie same wokół całego skrzydła. Jest to szczególnie istotne, ponieważ to ostatni moment na wyrównanie tych szczelin bez konieczności wyjmowania okna. 

   

  Teraz kolej na ułożenie izolacji termicznej oraz przeciwwilgociowej (rzecz jasna, po wyjęciu skrzydła). Specjaliści zalecają używania do tego celu wyrobów tego samego producenta, ewentualnie standardowych materiałów, jak na przykład pasów z naturalnej, owczej wełny. 

  Powyżej okna powinno się zamocować do krokwi rynienkę do odprowadzania skroplin wodnych oraz (ewentualnych) przecieków. 

  Teraz przychodzi już kolej na wspomniany wcześniej kołnierz uszczelniający. Układa się go wokół ościeżnicy, a jego poszczególne elementy wpasowuje się do siebie na zakładkę, począwszy od dołu, czyli od elastycznego fartucha. Producent zawsze podaje informację na temat zalecanej odległości, jaka powinna pozostać zachowana pomiędzy pokryciem a oknem, aby kołnierz jak najskuteczniej odprowadzał wodę opadową. 

   

  Jeżeli dach pokryty jest dachówkami to okno osadzane jest powyżej szeregu dachówek, tak aby ich nie skracać (bo tego robić nie wolno). Z kolei w przypadku dachu pokrytego blachą profilowaną, okno osadza się powyżej zakładu poziomego lub, jeżeli ten znajduje się akurat zbyt daleko, konieczne jest wykonanie dodatkowego zakładu. Pokrycia o wysokim profilu, dachówki lekko się ścina a blachę uklepuje w taki sposób, aby możliwe było założenie fartucha. Gdy zaś ten jest już na swoim miejscu, mocowane są profile kryjące boki okna oraz górną część kołnierza, układa się brakujące pokrycie dachowe oraz wkłada skrzydło. 

   

  OBRÓBKA OKIEN DACHOWYCH

  Obrobienie wnęki wokół okna najchętniej wykonywane jest z użyciem płyt kartonowo-gipsowych. Podczas ich formowania należy zawsze brać pod uwagę to, że nadokienna płaszczyzna wnęki musi być równoległa, z kolei podokienna – prostopadła do podłogi w pomieszczeniu. Dzięki temu uzyskamy najlepsze efekty w doświetlaniu wnętrz a jeżeli pod oknem znajdzie się grzejnik – także optymalną cyrkulację ogrzanego powietrza. Grzejnik zamontowany pod oknem stanowi także ważny czynnik w eliminowaniu efektu skraplania wilgoci pochodzącej z wnętrza, na powierzchni okna. 

  Odpowiednio wykonana wnęka okienna to także niełatwe, chociaż szczególnie istotne zaizolowanie termiczne, które ma zabezpieczyć najcieńsze odcinki przestrzeni wokół okna. Jeżeli wykorzystujemy do tego klasyczną wełnę mineralną, wtedy szczególnie zadbać należy o to, by zostały one ułożone na tyle dokładnie, aby nie pozostawały żadne przestrzenie i puste miejsca, przy czym powinna ona jednocześnie być wyłożona na tyle swobodnie, by nie była pościskana, gdyż wtedy straciłaby swoje właściwości izolacyjne. 

   

  Okna dachowe mają jednak pewne wady, o których trzeba pamiętać, aby uniknąć późniejszych problemów. Przede wszystkim, zawsze trzeba pamiętać o tym, żeby zamknąć okno gdy pada deszcz, a w związku z tym także wtedy, kiedy wychodzi się z domu, ponieważ deszcz może pojawić się niespodziewanie. W upalne lato okna dachowe wpływają także na bardzo silne nagrzewanie się pomieszczeń poddasza. Jednak o tym, w jaki sposób można uniknąć obu tych zagrożeń wspomnę jeszcze na koniec. 

   

  W przypadku skośnych dachów, ich kąt nachylenia to najczęściej przedział od 40 do 50 st. nachylenia połaci, dlatego okna umieszczone w dachu są wystawione na intensywne działanie słońca niemal przez cały dzień. Jest to ogromna zaleta ze względu na ilość światła słonecznego w pomieszczeniach, szczególnie zimą gdy jest go na ogół mniej oraz występuje przez znikomą część doby, ale także dodatkowo ogrzewa poddasze, jednak latem można to odczuć jako spory dyskomfort. Można jednak połączyć okno dachowe z którymś spośród szeregu specjalistycznych akcesoriów do okien dachowych, które zapobiegają nagrzewaniu i są w tym naprawdę skuteczne – najlepiej w tym konkretnym celu sprawdzają się rolety zewnętrze, markizy zewnętrzne oraz wewnętrzne rolety zaciemniające z powłoką odbijającą światło słoneczne. 

   

  Z nadmiernym nagrzewaniem poddasza oraz ryzykiem, że zapomni się o zamknięciu okna przed nadejściem deszczu świetnie radzą sobie inteligentne systemy sterowania klimatem, które znaleźć można w ofercie kilku, czołowych producentów okien dachowych w Polsce. Systemy takie całkowicie zdejmują z nas odpowiedzialność związaną z zamykaniem okien, wietrzeniem czy rozwijaniem rolet w celu zabezpieczenia się przed słońcem. Systemy takie mogą całkowicie automatycznie synchronizować pracę nie tylko samych okien dachowych (dbać o ich zamykanie w przypadku zbliżającego się deszczu oraz inicjować ich otwieranie, kiedy w pomieszczeniach poddasza stężenie dwutlenku węgla zrobi się zbyt wysokie i niekorzystne dla zdrowia), ale także łączą okna z elektrycznie sterowanymi akcesoriami, jak rolety i markizy (zwijanie i rozwijanie rolet w przypadku przekroczenia ustalonej temperatury lub gdy słońca jest zbyt mało). Chociaż inteligentnych systemów tego typu jest kilka rodzajów i posiadają one różne kanały działania, to wszystkie łączy wykorzystanie czujników wewnętrznych, zewnętrznych oraz informacji z okolicznych stacji pogodowych. Dzięki temu pozycja skrzydeł okiennych oraz ustawienie rolet i markiz zawsze będzie optymalnie wyśrodkowane względem prognozowanych warunków pogodowych, pogody bezpośrednio za oknem oraz stanu powierza oraz temperatury na poddaszu. A my możemy całkowicie zapomnieć o jakiejkolwiek kontroli (chociaż oczywiście jest ona możliwa, jeżeli tylko będziemy mieć na to ochotę – ale nie musimy). 

   

  JAKIE SĄ PRZYKŁADOWE KOSZTY MONTAŻU OKIEN DACHOWYCH

  Jeszcze na koniec warto wspomnieć, z jakim kosztem należy się liczyć, jeżeli decydujemy się na montaż okien dachowych – zamontowanie standardowego okna, podczas krycia dachu, u fachowego dekarza będzie kosztowało ok. 200 – 400 zł (także w zależności od miasta czy regionu), z kolei jeżeli mamy do czynienia z już gotowym dachem i będzie konieczna wspomniana wcześniej częściowa rozbiórka dachu, wtedy trzeba się nastawić na koszt od 500 zł i więcej. Cenę zawsze warto omówić jeszcze przed rozpoczęciem zlecenia – niby oczywiste, a jednak często słyszy się o niespodziankach w tej kwestii.  

  Życzę powodzenia!

  Więcej
 • Wszystko, co musisz wiedzieć przed montażem okien dachowych

  Wszystko, co musisz wiedzieć przed montażem okien dachowych

  Okna dachowe to rozwiązanie odpowiednie zarówno w przypadku bardzo spadzistych, jak i nieznacznie nachylonych połaci dachowych, podobnie większego znaczenia nie ma także zastosowane pokrycie dachowe czy sama konstrukcja. Przy okazji nadal są one najbardziej wydajnym i skutecznym sposobem na doświetlenie poddasza – zapewniają nawet o połowę więcej światła słonecznego niż klasyczne, pionowe okna posiadające taką samą powierzchnię przeszklenia. Okna połaciowe są ponadto znacznie tańsze oraz łatwiejsze do zamontowania, niż zbudowanie lukarny (której okna tak czy inaczej pozostają pionowe), nie wpływając na radykalną zmianę formy samego dachu oraz nie ingerując w bryłę całego budynku. 

   

  CO WARTO WIEDZIEĆ O MONTAŻU OKIEN DACHOWYCH

   
  - Ile trwa montaż okna dachowego i czy można zrobić to samodzielnie?

  Sam przebieg montażu okien dachowych, chociaż może z założenia wydawać się bardzo złożony – w rzeczywistości jest bardzo szybki i łatwy. Samo tylko osadzenie klasycznego okna w dachu z wcześniej wykonanym otworem zajmuje najczęściej nie więcej, niż pół godziny.  Jeżeli zaś chodzi o całą procedurę, a więc wykonanie wspomnianego otworu, osadzenie okna wraz z obróbką to już kilka dobrych godzin, a pośpiech nie jest wskazany. Niemniej jednak zawsze warto zainwestować w pracę wyspecjalizowanych dekarzy – w końcu dobrej jakości, porządnie zamontowane okna dachowe to zadanie, jakie przytrafia się nam raz na nawet kilka dziesięcioleci. Są jednak śmiałkowie, którzy sami posiłkują się z montażem okien, korzystając z pomocy instrukcji, poradników oraz filmów instruktażowych – w takim przypadku warto jednak zachować rozsądek i szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, czy może wyjść z tego pożądany rezultat – my nie podpowiemy oraz nie odpowiemy za wszelakie konsekwencje tak odważnego kroku :) 
  (Ale jeżeli już podejmiesz taką decyzję to zachęcamy do zarejestrowania video i wrzucenia na naszego OKNOTuba). 

   

  - Na jakim etapie budowy domu wstawiać okna?

  Najlepszym momentem na zamontowanie okna dachowego jest etap kładzenia pokrycia dachowego, ponieważ ogranicza to ilość i złożoność prac na dachu. Montaż okna już po tych czynnościach będzie się wiązał z niepotrzebnym usuwaniem pokrycia dachowego z tych fragmentów dachu, w których będą miały pojawić się okna. Następnie trzeba będzie usunąć także izolację we wszystkich jej warstwach, jednak nie docinając jej idealnie do brzegów otworu, ale z zachowaniem zakładki ok. 10 cm lub więcej. 

   

  - Co trzeba dokupić do samego okna?

  Okno dachowe posiada w zestawie akcesoria, które są do niego idealnie dopasowane i będą się znajdować w zestawie, nie trzeba ich zatem docinać ani dopasowywać. Kupić za to trzeba i to koniecznie, kołnierz uszczelniający, który nie może znajdować się w zestawie, ponieważ musi być dobrany odpowiednio do typu pokrycia dachowego, które jest na naszym dachu, a także do głębokości montażu okna w dachu. Poza tym, elementy zestawu, ponieważ stanowią rozwiązanie systemowe, będą się w prosty sposób ze sobą składać, bardzo często łączeniem na zatrzask, który, jeżeli odpowiednio zaskoczy, to wydaje charakterystyczny dźwięk, nie pozostawiający wątpliwości, że elementy „zaskoczyły”. Jeżeli więc mamy już gotowy otwór w dachu to teraz konieczne jest jedynie użycie wkrętarki. 

   

  - Co w przypadku, gdy krokwie dachowe są zbyt szeroko rozstawione, aby wpasować w nie okno?

  Ponieważ montaż okna dachowego na krokwiach jest zdecydowanie najłatwiejszy, dlatego jeżeli ich rozstaw nie jest dopasowany do szerokości samego okna to stosuje się tzw. łaty. Gdy z kolei to okno jest szersze, niż rozstaw krokwi, wtedy wycina się krokwie i robi wymiany. Wykonanie wymianów zawsze trzeba jednak skonsultować ze specjalistą, na przykład z konstruktorem budynku, a przed samym wycinaniem krokwi należy ją też podstemplować. 

   

  W następnej kolejności, w otworze dachowym osadzana jest ościeżnica okna. Trzeba ją wypoziomować oraz przykręcić do krokwi (albo łat czy wymianów), a do tego celu używa się kątowników montażowych. Jeszcze przed ich dokręceniem, w ościeżnicy umieszczamy skrzydło oraz upewniamy się, czy aby na pewno szczeliny między skrzydłem a ramą są takie same wokół całego skrzydła. Jest to szczególnie istotne, ponieważ to ostatni moment na wyrównanie tych szczelin bez konieczności wyjmowania okna. 

   

  Teraz kolej na ułożenie izolacji termicznej oraz przeciwwilgociowej (rzecz jasna, po wyjęciu skrzydła). Specjaliści zalecają używania do tego celu wyrobów tego samego producenta, ewentualnie standardowych materiałów, jak na przykład pasów z naturalnej, owczej wełny. 

  Powyżej okna powinno się zamocować do krokwi rynienkę do odprowadzania skroplin wodnych oraz (ewentualnych) przecieków. 

  Teraz przychodzi już kolej na wspomniany wcześniej kołnierz uszczelniający. Układa się go wokół ościeżnicy, a jego poszczególne elementy wpasowuje się do siebie na zakładkę, począwszy od dołu, czyli od elastycznego fartucha. Producent zawsze podaje informację na temat zalecanej odległości, jaka powinna pozostać zachowana pomiędzy pokryciem a oknem, aby kołnierz jak najskuteczniej odprowadzał wodę opadową. 

   

  Jeżeli dach pokryty jest dachówkami to okno osadzane jest powyżej szeregu dachówek, tak aby ich nie skracać (bo tego robić nie wolno). Z kolei w przypadku dachu pokrytego blachą profilowaną, okno osadza się powyżej zakładu poziomego lub, jeżeli ten znajduje się akurat zbyt daleko, konieczne jest wykonanie dodatkowego zakładu. Pokrycia o wysokim profilu, dachówki lekko się ścina a blachę uklepuje w taki sposób, aby możliwe było założenie fartucha. Gdy zaś ten jest już na swoim miejscu, mocowane są profile kryjące boki okna oraz górną część kołnierza, układa się brakujące pokrycie dachowe oraz wkłada skrzydło. 

   

  OBRÓBKA OKIEN DACHOWYCH

  Obrobienie wnęki wokół okna najchętniej wykonywane jest z użyciem płyt kartonowo-gipsowych. Podczas ich formowania należy zawsze brać pod uwagę to, że nadokienna płaszczyzna wnęki musi być równoległa, z kolei podokienna – prostopadła do podłogi w pomieszczeniu. Dzięki temu uzyskamy najlepsze efekty w doświetlaniu wnętrz a jeżeli pod oknem znajdzie się grzejnik – także optymalną cyrkulację ogrzanego powietrza. Grzejnik zamontowany pod oknem stanowi także ważny czynnik w eliminowaniu efektu skraplania wilgoci pochodzącej z wnętrza, na powierzchni okna. 

  Odpowiednio wykonana wnęka okienna to także niełatwe, chociaż szczególnie istotne zaizolowanie termiczne, które ma zabezpieczyć najcieńsze odcinki przestrzeni wokół okna. Jeżeli wykorzystujemy do tego klasyczną wełnę mineralną, wtedy szczególnie zadbać należy o to, by zostały one ułożone na tyle dokładnie, aby nie pozostawały żadne przestrzenie i puste miejsca, przy czym powinna ona jednocześnie być wyłożona na tyle swobodnie, by nie była pościskana, gdyż wtedy straciłaby swoje właściwości izolacyjne. 

   

  Okna dachowe mają jednak pewne wady, o których trzeba pamiętać, aby uniknąć późniejszych problemów. Przede wszystkim, zawsze trzeba pamiętać o tym, żeby zamknąć okno gdy pada deszcz, a w związku z tym także wtedy, kiedy wychodzi się z domu, ponieważ deszcz może pojawić się niespodziewanie. W upalne lato okna dachowe wpływają także na bardzo silne nagrzewanie się pomieszczeń poddasza. Jednak o tym, w jaki sposób można uniknąć obu tych zagrożeń wspomnę jeszcze na koniec. 

   

  W przypadku skośnych dachów, ich kąt nachylenia to najczęściej przedział od 40 do 50 st. nachylenia połaci, dlatego okna umieszczone w dachu są wystawione na intensywne działanie słońca niemal przez cały dzień. Jest to ogromna zaleta ze względu na ilość światła słonecznego w pomieszczeniach, szczególnie zimą gdy jest go na ogół mniej oraz występuje przez znikomą część doby, ale także dodatkowo ogrzewa poddasze, jednak latem można to odczuć jako spory dyskomfort. Można jednak połączyć okno dachowe z którymś spośród szeregu specjalistycznych akcesoriów do okien dachowych, które zapobiegają nagrzewaniu i są w tym naprawdę skuteczne – najlepiej w tym konkretnym celu sprawdzają się rolety zewnętrze, markizy zewnętrzne oraz wewnętrzne rolety zaciemniające z powłoką odbijającą światło słoneczne. 

   

  Z nadmiernym nagrzewaniem poddasza oraz ryzykiem, że zapomni się o zamknięciu okna przed nadejściem deszczu świetnie radzą sobie inteligentne systemy sterowania klimatem, które znaleźć można w ofercie kilku, czołowych producentów okien dachowych w Polsce. Systemy takie całkowicie zdejmują z nas odpowiedzialność związaną z zamykaniem okien, wietrzeniem czy rozwijaniem rolet w celu zabezpieczenia się przed słońcem. Systemy takie mogą całkowicie automatycznie synchronizować pracę nie tylko samych okien dachowych (dbać o ich zamykanie w przypadku zbliżającego się deszczu oraz inicjować ich otwieranie, kiedy w pomieszczeniach poddasza stężenie dwutlenku węgla zrobi się zbyt wysokie i niekorzystne dla zdrowia), ale także łączą okna z elektrycznie sterowanymi akcesoriami, jak rolety i markizy (zwijanie i rozwijanie rolet w przypadku przekroczenia ustalonej temperatury lub gdy słońca jest zbyt mało). Chociaż inteligentnych systemów tego typu jest kilka rodzajów i posiadają one różne kanały działania, to wszystkie łączy wykorzystanie czujników wewnętrznych, zewnętrznych oraz informacji z okolicznych stacji pogodowych. Dzięki temu pozycja skrzydeł okiennych oraz ustawienie rolet i markiz zawsze będzie optymalnie wyśrodkowane względem prognozowanych warunków pogodowych, pogody bezpośrednio za oknem oraz stanu powierza oraz temperatury na poddaszu. A my możemy całkowicie zapomnieć o jakiejkolwiek kontroli (chociaż oczywiście jest ona możliwa, jeżeli tylko będziemy mieć na to ochotę – ale nie musimy). 

   

  JAKIE SĄ PRZYKŁADOWE KOSZTY MONTAŻU OKIEN DACHOWYCH

  Jeszcze na koniec warto wspomnieć, z jakim kosztem należy się liczyć, jeżeli decydujemy się na montaż okien dachowych – zamontowanie standardowego okna, podczas krycia dachu, u fachowego dekarza będzie kosztowało ok. 200 – 400 zł (także w zależności od miasta czy regionu), z kolei jeżeli mamy do czynienia z już gotowym dachem i będzie konieczna wspomniana wcześniej częściowa rozbiórka dachu, wtedy trzeba się nastawić na koszt od 500 zł i więcej. Cenę zawsze warto omówić jeszcze przed rozpoczęciem zlecenia – niby oczywiste, a jednak często słyszy się o niespodziankach w tej kwestii.  

  Życzę powodzenia!

  Więcej
 • Wybieramy rolety do okien dachowych

  Wybieramy najlepsze rolety do okien dachowych

   

  Do okien dachowych nie da się zamontować najzwyklejszej rolety, gdyż ich mechanizm nie jest przystosowany do naprężania materiału w wymaganym stopniu, dlatego roleta mogłaby nieestetycznie obwisać. Zwykłe okna mają także inny kształt. Ponieważ specyfika okien dachowych jest zupełnie inna, niż w przypadku okien tradycyjnych, dlatego akcesoria do okien dachowych, takie jak rolety czy markizy, stanowią zupełnie osobną kategorię produktów. 

  Konstrukcja okien dachowych wymaga, aby rolety, które najlepiej będą spełniały swoje funkcje, odpowiednio szczelnie przylegały do zamontowanego pod skosem okna, a przy okazji zapewniały łatwe manewrowanie góra-dół. W dodatku, szeroki wybór wszelakich okien dachowych na polskim rynku wiąże się także z tym, że można mieć do czynienia z naprawdę wieloma rodzajami i lokalizacjami klamek w tychże oknach. Producenci prześcigają się w coraz to bardziej oryginalnych i wymyślnych pomysłach na nowoczesne okna dachowe, dlatego różne rodzaje rolet muszą wychodzić naprzeciw poszczególnym typom okien i wymaganiom, jakie wynikają z ich konstrukcji. Dlatego podstawową i z pewnością najprostszą zasadą w doborze właściwej rolety do okna dachowego, szczególnie w przypadku czołowych producentów dostępnych w Polsce (Velux, Fakro, Roofart itd.), będzie zasada dobierania rolety od tego samego producenta, od którego pochodzi okno. W takim przypadku, często już podczas czytania na temat danego typu rolety, możemy znaleźć informacje, do jakich typów okien są one przeznaczone (zazwyczaj jest to większość, o ile nie wszystkie okna w ofercie danego producenta). Jeżeli natomiast mamy do czynienia z oknem szczególnie nietypowym, jak na przykład okna specjalistyczne, oddymiające, okna wyłazowe czy okna do płaskiego dachu, wtedy najlepiej od razu zacząć poszukiwania od produktów dedykowanych. Szukając rolety u tego samego producenta znacznym ułatwieniem jest także to, że mamy do czynienia z taką samą metodą określania rozmiarów, dlatego bardzo łatwo jest znaleźć odpowiednio dopasowany produkt – zazwyczaj rozmiar okna można bez problemu sprawdzić dzięki tabliczkom znamionowym, jakie zawsze montowane są w oknach, informując zarówno o typie, jak i rozmiarze okna. 

  Jeżeli odpowiednio zidentyfikujemy rozmiar okna, wtedy montaż właściwej rolety zwykle będzie bardzo prostym zadaniem, chociaż zawsze warto robić to na „cztery ręce”. 

   

  Ale jakie właściwie rolety do okien dachowych wybrać? 

  Producenci rolet oferują nam taki ogrom możliwości, że nie zawsze łatwo od razu zdecydować, co sprawdzi się najlepiej w naszym domu. Dlatego na początek najlepiej wyodrębnić poszczególne, najważniejsze kategorie. 

  ROLETY ZEWNĘTRZNE DO OKIEN DACHOWYCH

  Pod tą nazwą kryją się przede wszystkim rolety aluminiowe, nazywane często antywłamaniowymi, oraz siatkowe markizy zewnętrzne. Oba te rozwiązania mają niepodważalne zalety, do których zaliczyć można przede wszystkim ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem się poddasza, przy czym pozostają całkowicie neutralne dla estetyki wnętrza. O roletach zewnętrznych warto wiedzieć przede wszystkim, że:

  - Są bardzo trwałe, chroniąc przy okazji szyby przed uszkodzeniem, na przykład w wyniku gradu, niebezpiecznie porywistego wiatru, który przecież zdarza się czasem w naszej szerokości geograficznej, a także przed wszelkimi innymi uszkodzeniami mechanicznymi, w tym celowymi, np. podczas próby włamania. Warto wspomnieć, że nawet, jeżeli dany model rolety zewnętrznej nie ma żadnej certyfikacji antywłamaniowej, już sama ich obecność odstrasza potencjalnych włamywaczy.

  - Ochrona przed nagrzewaniem jaką zapewniają, polega na całkowitym odcięciu wnętrza poddasza od działania promieni słonecznych. Pomiędzy roletą a szybą pojawia się przestrzeń, dlatego większość energii cieplnej nie przedostaje się do wnętrza poddasza. Co ciekawe, zasada ta działa także w drugą stronę – zimą, podczas okresu grzewczego, utrata ciepła z wnętrza również jest znacząco ograniczona. 

  - Całkowite zaciemnienie, jakie zapewnia pełne rozwinięcie rolety zewnętrznej to wielki atut, kiedy koniecznie jest odespanie nieprzespanej nocy w ciągu słonecznego dnia lub, gdy niekoniecznie przepadamy za letnimi wschodami słońca o 4. Czy 5.tej nad ranem.  

  - Roleta zewnętrzna redukuje hałas padającego deszczu czy gradu o ok. 10dB.

  Wyboru rolet zewnętrznych możemy dokonać spośród wariantów obsługiwanych manualnie oraz elektrycznie, w tym o zasilaniu solarnym.

  Markizy do okien dachowych mają jedną, najważniejszą rolę – ograniczenie przegrzewania poddasza w upalne, słoneczne dni. Aby działać w ten sposób posiadają one specjalistycznie opracowaną siatkę, która częściowo odbija, a częściowo pochłania promieniowanie słoneczne, ale z całą pewnością blokuje im drogę do powierzchni szyby, co stanowi sedno ich skuteczności. Siatki w markizach najlepszej jakości zaprojektowano w taki sposób, aby nie ograniczały one widoczności dla obserwatora z poddasza, dlatego markiza może pozostawać rozwinięta przez całe lato, a wnętrze pozostanie jasne i nadal będziemy mogli podziwiać widok z okna. 

  Ponadto, bardzo wiele modeli renomowanych producentów wyposażone jest w ułatwienia montażowe, dzięki którym ich instalacja nie wymaga nawet wychodzenia na powierzchnię dachu, więc cały proces można przeprowadzić z poddasza. Markiza dobrej jakości będzie służyła sprawnie przez wiele lat, nawet gdy pozostaje rozwinięta przez cały okres letni. W dodatku, podobnie jak w przypadku innych akcesoriów do okien dachowych także markizy zewnętrzne występują zarówno w wariantach manualnych, jak i elektrycznych, w tym o zasilaniu energią słoneczną. 

   

  ROLETY WEWNĘTRZNE DO OKIEN DACHOWYCH

  Rolety wewnętrzne do okien dachowych, podobnie jak w przypadku okien klasycznych, stanowią bardzo szeroko rozumiane zagadnienie. Znajdują się tutaj wszelkiego rodzaju rolety całkowicie zaciemniające, częściowo zaciemniające, dekoracyjne, a także żaluzje, rolety rzymskie, plisowane, a także moskitiery rolowane. Postaramy się dokonać poniżej przeglądu wszystkich typów rolet. 

  - Rolety zaciemniające – to z pewnością najlepszy wybór do sypialni oraz pokoi dziecięcych, chociaż sprawdzą się świetnie także w salonie, w którym ogląda się filmy (szczególnie, gdy korzystamy z rzutników, ale nie tylko) a czasem bywa on także pokojem, w którym nocują goście. Całkowite zaciemnienie to idealne warunki do snu, o każdej porze dnia czy nocy. Ponadto bardzo wiele modeli rolet zaciemniających posiada warstwę, która ogranicza nagrzewanie wnętrza latem, a zimą ogranicza straty ciepła. Niemal każdy producent rolet zaciemniających oferuje rozwiązania zarówno manualne, jak i elektryczne, w tym solarne. 

  Istnieją także rozwiązania „hybrydowe”, jak na przykład rolety zaciemniające w formie rolety plisowanej, dzięki czemu możliwe jest na przykład zasłonięcie jedynie dolnej części skrzydła okiennego, przy odsłoniętej górze okna, ale będzie to oznaczało obsługę wyłącznie manualną.

  - Rolety przyciemniające – to pojęcie niemal tak szerokie, jak cała kategoria. Zdecydowana większość rolet, na jakie można się natknąć bez specjalistycznie ukierunkowanych poszukiwań, będzie roletami przyciemniającymi. Ograniczają one wpadanie światła do wnętrza jedynie częściowo, ale często zupełnie wystarczająco, w zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia. Znajdziemy tu wiele wariantów – plisowane, o zakresie przesuwania góra-dół całej rolety, klasyczne rozwijane rolety na prowadnicach i z kasetą itd, oferując obsługę manualną, elektryczną, solarną. Wśród rolet przyciemniających występują też najbardziej ekonomiczne rozwiązania, jak rolety z mechanizmem opartym na haczykach (np. trzy pozycje rolety do wyboru: 1/3, 2/3 i 3/3 przysłonięcia skrzydła). Zastosowane tkaniny wpuszczają do wnętrz jedynie rozproszone światło, zmiękczone wybraną barwą tkaniny. Często wśród dostępnych wzorów tkanin występują też wzory skierowane do najmłodszych.

  - Rolety dekoracyjne – mimo, że jest to nazwa złudna, ponieważ wszystkie rolety mają bez wątpienia funkcję dekoracyjną, to przyjmuje się, że pod tym hasłem kryją się rolety częściowo ograniczające wpadające światło, rozpraszając je i zmiękczając. Najczęściej będą miały mechanizmy o płynnej regulacji oraz szczególnie szeroki wybór kolorowych tkanin. Nie będzie zaskakujące, że i w tym przypadku producenci zapewniają swoim klientom wybór spośród rozwiązań manualnych, elektrycznych i solarnych.

  - Rolety plisowane – czyli przede wszystkim nowoczesny wygląd, który jest idealnym dopełnieniem dla ich praktycznych walorów. Są szczególnie schludne i potrafią stanowić zarówno ozdobę okien, jak i neutralny dodatek dla wnętrz minimalistycznych – wszystko zależy od wyboru tkaniny i koloru. Ciekawym i ważnym atutem jest też ich konstrukcja, pozwalająca na ustawienie tkaniny w dowolnej konfiguracji względem szyby, co sprowadza się do tego, że odsłaniać można nie tylko dół przeszklenia, jak to wygląda w przypadku zwykłych rolet zwijanych w górę na rolce, ale można przesuwać w dół także ich górną część, odsłaniając górę okna, czyli na przykład ustawiając je w pozycji, która będzie działała jak „zazdrostka”. Co ciekawe, rolety plisowane u niektórych producentów, np. Velux, występują także w wersji obsługiwanej elektrycznie. 

  - Rolety rzymskie – jest rozwiązaniem, które oferuje wiele możliwości. Z jednej strony mogą one pełnić funkcję firany lub bardzo lekkiej zasłony, ponieważ w tej kategorii można znaleźć chyba największy wybór tkanin o wysokiej przejrzystości, być może dlatego, że poprzez swoją konstrukcję tkanina jest mniej napięta, można więc uzyskać przyjemny efekt zwiewności. Po drugie, większość producentów (jak chociażby znowu Velux) tworzy rolety rzymskie w taki sposób, aby można było w prosty sposób wymieniać w nich tkaninę, co pozwala na olbrzymią dowolność i chociażby pranie. Są subtelną i elegancką ozdobą przytulnych pomieszczeń. Zazwyczaj jednak występują jedynie w wersji manualnej. 

  - Żaluzje – to dość znany produkt, obecny na rynku w różnych odsłonach już od bardzo dawna a nowoczesne żaluzje z pewnością znacząco różnią się estetyką oraz funkcjonalnością od swoich poprzedniczek sprzed kilku dekad, dlatego ostatnio znów zyskują spore zainteresowanie. Współczesne żaluzje do okien dachowych nie posiadają sznurków oraz są o wiele bardziej trwale. Najczęściej wybierane są do pomieszczeń o sporej wilgotności, ponieważ ich lamele są całkowicie odporne na takie warunki, ponadto można je łatwo utrzymywać w czystości. 

  Aż wreszcie nadeszła pora na produkt, który co prawda nie ma na celu kontroli światła na poddaszu, ale z pewnością będzie pomocna w kontrolowaniu przyjaznych warunków we wnętrzach – moskitiery rolowane do okien dachowych. 

  Moskitiery takie są montowane po wewnętrznej stronie wnęki okiennej, dlatego nie kolidują z jakimikolwiek roletami, przy okazji umożliwiając uchylanie okna. O ich funkcjach nie trzeba się zbytnio rozpisywać, za to można się nimi cieszyć przez cały okres letni, śpiąc spokojnie przy otwartych oknach i bez towarzystwa owadów. Na zimę z kolei nie trzeba ich demontować, ponieważ zwinięte w kasecie niemal nie rzucają się w oczy. 

  DODATKOWE MOŻLIWOŚCI

  Najwięksi producenci na polskim rynku, jak na przykład Velux czy Fakro oferują całościowe, zintegrowane systemy zarządzania klimatem na poddaszu, dzięki którym możliwe jest automatyczne sterowanie zarówno samymi oknami, jak i roletami zewnętrznymi i wewnętrznymi, markizami czy żaluzjami. Systemy takie wyposażone są w czujniki, które znajdując się zarówno na zewnątrz budynku, jak i we wnętrzu, w reakcji na pogodę lub stan powietrza we wnętrzu będą inicjować automatyczne otwieranie lub zamykanie okien, odpowiednią reakcję rolet i markiz, na bieżąco dążąc do utrzymania odpowiedniej temperatury oraz jakości powietrza na poddaszu i jednocześnie całkowicie zdejmując to zadanie z barków mieszkańców. Warto sprawdzić, co oferuje producent okien dachowych oraz akcesoriów, na które się decydujemy. 

  ***

   

   

  Więcej

Najnowsze artykuły

Najbardziej Popularne