Okna dachowe

 • Wszystko, co musisz wiedzieć przed montażem okien dachowych

  Wszystko, co musisz wiedzieć przed montażem okien dachowych

  Okna dachowe to rozwiązanie odpowiednie zarówno w przypadku bardzo spadzistych, jak i nieznacznie nachylonych połaci dachowych, podobnie większego znaczenia nie ma także zastosowane pokrycie dachowe czy sama konstrukcja. Przy okazji nadal są one najbardziej wydajnym i skutecznym sposobem na doświetlenie poddasza – zapewniają nawet o połowę więcej światła słonecznego niż klasyczne, pionowe okna posiadające taką samą powierzchnię przeszklenia. Okna połaciowe są ponadto znacznie tańsze oraz łatwiejsze do zamontowania, niż zbudowanie lukarny (której okna tak czy inaczej pozostają pionowe), nie wpływając na radykalną zmianę formy samego dachu oraz nie ingerując w bryłę całego budynku. 

   

  CO WARTO WIEDZIEĆ O MONTAŻU OKIEN DACHOWYCH

   
  - Ile trwa montaż okna dachowego i czy można zrobić to samodzielnie?

  Sam przebieg montażu okien dachowych, chociaż może z założenia wydawać się bardzo złożony – w rzeczywistości jest bardzo szybki i łatwy. Samo tylko osadzenie klasycznego okna w dachu z wcześniej wykonanym otworem zajmuje najczęściej nie więcej, niż pół godziny.  Jeżeli zaś chodzi o całą procedurę, a więc wykonanie wspomnianego otworu, osadzenie okna wraz z obróbką to już kilka dobrych godzin, a pośpiech nie jest wskazany. Niemniej jednak zawsze warto zainwestować w pracę wyspecjalizowanych dekarzy – w końcu dobrej jakości, porządnie zamontowane okna dachowe to zadanie, jakie przytrafia się nam raz na nawet kilka dziesięcioleci. Są jednak śmiałkowie, którzy sami posiłkują się z montażem okien, korzystając z pomocy instrukcji, poradników oraz filmów instruktażowych – w takim przypadku warto jednak zachować rozsądek i szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, czy może wyjść z tego pożądany rezultat – my nie podpowiemy oraz nie odpowiemy za wszelakie konsekwencje tak odważnego kroku :) 
  (Ale jeżeli już podejmiesz taką decyzję to zachęcamy do zarejestrowania video i wrzucenia na naszego OKNOTuba). 

   

  - Na jakim etapie budowy domu wstawiać okna?

  Najlepszym momentem na zamontowanie okna dachowego jest etap kładzenia pokrycia dachowego, ponieważ ogranicza to ilość i złożoność prac na dachu. Montaż okna już po tych czynnościach będzie się wiązał z niepotrzebnym usuwaniem pokrycia dachowego z tych fragmentów dachu, w których będą miały pojawić się okna. Następnie trzeba będzie usunąć także izolację we wszystkich jej warstwach, jednak nie docinając jej idealnie do brzegów otworu, ale z zachowaniem zakładki ok. 10 cm lub więcej. 

   

  - Co trzeba dokupić do samego okna?

  Okno dachowe posiada w zestawie akcesoria, które są do niego idealnie dopasowane i będą się znajdować w zestawie, nie trzeba ich zatem docinać ani dopasowywać. Kupić za to trzeba i to koniecznie, kołnierz uszczelniający, który nie może znajdować się w zestawie, ponieważ musi być dobrany odpowiednio do typu pokrycia dachowego, które jest na naszym dachu, a także do głębokości montażu okna w dachu. Poza tym, elementy zestawu, ponieważ stanowią rozwiązanie systemowe, będą się w prosty sposób ze sobą składać, bardzo często łączeniem na zatrzask, który, jeżeli odpowiednio zaskoczy, to wydaje charakterystyczny dźwięk, nie pozostawiający wątpliwości, że elementy „zaskoczyły”. Jeżeli więc mamy już gotowy otwór w dachu to teraz konieczne jest jedynie użycie wkrętarki. 

   

  - Co w przypadku, gdy krokwie dachowe są zbyt szeroko rozstawione, aby wpasować w nie okno?

  Ponieważ montaż okna dachowego na krokwiach jest zdecydowanie najłatwiejszy, dlatego jeżeli ich rozstaw nie jest dopasowany do szerokości samego okna to stosuje się tzw. łaty. Gdy z kolei to okno jest szersze, niż rozstaw krokwi, wtedy wycina się krokwie i robi wymiany. Wykonanie wymianów zawsze trzeba jednak skonsultować ze specjalistą, na przykład z konstruktorem budynku, a przed samym wycinaniem krokwi należy ją też podstemplować. 

   

  W następnej kolejności, w otworze dachowym osadzana jest ościeżnica okna. Trzeba ją wypoziomować oraz przykręcić do krokwi (albo łat czy wymianów), a do tego celu używa się kątowników montażowych. Jeszcze przed ich dokręceniem, w ościeżnicy umieszczamy skrzydło oraz upewniamy się, czy aby na pewno szczeliny między skrzydłem a ramą są takie same wokół całego skrzydła. Jest to szczególnie istotne, ponieważ to ostatni moment na wyrównanie tych szczelin bez konieczności wyjmowania okna. 

   

  Teraz kolej na ułożenie izolacji termicznej oraz przeciwwilgociowej (rzecz jasna, po wyjęciu skrzydła). Specjaliści zalecają używania do tego celu wyrobów tego samego producenta, ewentualnie standardowych materiałów, jak na przykład pasów z naturalnej, owczej wełny. 

  Powyżej okna powinno się zamocować do krokwi rynienkę do odprowadzania skroplin wodnych oraz (ewentualnych) przecieków. 

  Teraz przychodzi już kolej na wspomniany wcześniej kołnierz uszczelniający. Układa się go wokół ościeżnicy, a jego poszczególne elementy wpasowuje się do siebie na zakładkę, począwszy od dołu, czyli od elastycznego fartucha. Producent zawsze podaje informację na temat zalecanej odległości, jaka powinna pozostać zachowana pomiędzy pokryciem a oknem, aby kołnierz jak najskuteczniej odprowadzał wodę opadową. 

   

  Jeżeli dach pokryty jest dachówkami to okno osadzane jest powyżej szeregu dachówek, tak aby ich nie skracać (bo tego robić nie wolno). Z kolei w przypadku dachu pokrytego blachą profilowaną, okno osadza się powyżej zakładu poziomego lub, jeżeli ten znajduje się akurat zbyt daleko, konieczne jest wykonanie dodatkowego zakładu. Pokrycia o wysokim profilu, dachówki lekko się ścina a blachę uklepuje w taki sposób, aby możliwe było założenie fartucha. Gdy zaś ten jest już na swoim miejscu, mocowane są profile kryjące boki okna oraz górną część kołnierza, układa się brakujące pokrycie dachowe oraz wkłada skrzydło. 

   

  OBRÓBKA OKIEN DACHOWYCH

  Obrobienie wnęki wokół okna najchętniej wykonywane jest z użyciem płyt kartonowo-gipsowych. Podczas ich formowania należy zawsze brać pod uwagę to, że nadokienna płaszczyzna wnęki musi być równoległa, z kolei podokienna – prostopadła do podłogi w pomieszczeniu. Dzięki temu uzyskamy najlepsze efekty w doświetlaniu wnętrz a jeżeli pod oknem znajdzie się grzejnik – także optymalną cyrkulację ogrzanego powietrza. Grzejnik zamontowany pod oknem stanowi także ważny czynnik w eliminowaniu efektu skraplania wilgoci pochodzącej z wnętrza, na powierzchni okna. 

  Odpowiednio wykonana wnęka okienna to także niełatwe, chociaż szczególnie istotne zaizolowanie termiczne, które ma zabezpieczyć najcieńsze odcinki przestrzeni wokół okna. Jeżeli wykorzystujemy do tego klasyczną wełnę mineralną, wtedy szczególnie zadbać należy o to, by zostały one ułożone na tyle dokładnie, aby nie pozostawały żadne przestrzenie i puste miejsca, przy czym powinna ona jednocześnie być wyłożona na tyle swobodnie, by nie była pościskana, gdyż wtedy straciłaby swoje właściwości izolacyjne. 

   

  Okna dachowe mają jednak pewne wady, o których trzeba pamiętać, aby uniknąć późniejszych problemów. Przede wszystkim, zawsze trzeba pamiętać o tym, żeby zamknąć okno gdy pada deszcz, a w związku z tym także wtedy, kiedy wychodzi się z domu, ponieważ deszcz może pojawić się niespodziewanie. W upalne lato okna dachowe wpływają także na bardzo silne nagrzewanie się pomieszczeń poddasza. Jednak o tym, w jaki sposób można uniknąć obu tych zagrożeń wspomnę jeszcze na koniec. 

   

  W przypadku skośnych dachów, ich kąt nachylenia to najczęściej przedział od 40 do 50 st. nachylenia połaci, dlatego okna umieszczone w dachu są wystawione na intensywne działanie słońca niemal przez cały dzień. Jest to ogromna zaleta ze względu na ilość światła słonecznego w pomieszczeniach, szczególnie zimą gdy jest go na ogół mniej oraz występuje przez znikomą część doby, ale także dodatkowo ogrzewa poddasze, jednak latem można to odczuć jako spory dyskomfort. Można jednak połączyć okno dachowe z którymś spośród szeregu specjalistycznych akcesoriów do okien dachowych, które zapobiegają nagrzewaniu i są w tym naprawdę skuteczne – najlepiej w tym konkretnym celu sprawdzają się rolety zewnętrze, markizy zewnętrzne oraz wewnętrzne rolety zaciemniające z powłoką odbijającą światło słoneczne. 

   

  Z nadmiernym nagrzewaniem poddasza oraz ryzykiem, że zapomni się o zamknięciu okna przed nadejściem deszczu świetnie radzą sobie inteligentne systemy sterowania klimatem, które znaleźć można w ofercie kilku, czołowych producentów okien dachowych w Polsce. Systemy takie całkowicie zdejmują z nas odpowiedzialność związaną z zamykaniem okien, wietrzeniem czy rozwijaniem rolet w celu zabezpieczenia się przed słońcem. Systemy takie mogą całkowicie automatycznie synchronizować pracę nie tylko samych okien dachowych (dbać o ich zamykanie w przypadku zbliżającego się deszczu oraz inicjować ich otwieranie, kiedy w pomieszczeniach poddasza stężenie dwutlenku węgla zrobi się zbyt wysokie i niekorzystne dla zdrowia), ale także łączą okna z elektrycznie sterowanymi akcesoriami, jak rolety i markizy (zwijanie i rozwijanie rolet w przypadku przekroczenia ustalonej temperatury lub gdy słońca jest zbyt mało). Chociaż inteligentnych systemów tego typu jest kilka rodzajów i posiadają one różne kanały działania, to wszystkie łączy wykorzystanie czujników wewnętrznych, zewnętrznych oraz informacji z okolicznych stacji pogodowych. Dzięki temu pozycja skrzydeł okiennych oraz ustawienie rolet i markiz zawsze będzie optymalnie wyśrodkowane względem prognozowanych warunków pogodowych, pogody bezpośrednio za oknem oraz stanu powierza oraz temperatury na poddaszu. A my możemy całkowicie zapomnieć o jakiejkolwiek kontroli (chociaż oczywiście jest ona możliwa, jeżeli tylko będziemy mieć na to ochotę – ale nie musimy). 

   

  JAKIE SĄ PRZYKŁADOWE KOSZTY MONTAŻU OKIEN DACHOWYCH

  Jeszcze na koniec warto wspomnieć, z jakim kosztem należy się liczyć, jeżeli decydujemy się na montaż okien dachowych – zamontowanie standardowego okna, podczas krycia dachu, u fachowego dekarza będzie kosztowało ok. 200 – 400 zł (także w zależności od miasta czy regionu), z kolei jeżeli mamy do czynienia z już gotowym dachem i będzie konieczna wspomniana wcześniej częściowa rozbiórka dachu, wtedy trzeba się nastawić na koszt od 500 zł i więcej. Cenę zawsze warto omówić jeszcze przed rozpoczęciem zlecenia – niby oczywiste, a jednak często słyszy się o niespodziankach w tej kwestii.  

  Życzę powodzenia!

  Więcej
 • Wszystko, co musisz wiedzieć przed montażem okien dachowych

  Wszystko, co musisz wiedzieć przed montażem okien dachowych

  Okna dachowe to rozwiązanie odpowiednie zarówno w przypadku bardzo spadzistych, jak i nieznacznie nachylonych połaci dachowych, podobnie większego znaczenia nie ma także zastosowane pokrycie dachowe czy sama konstrukcja. Przy okazji nadal są one najbardziej wydajnym i skutecznym sposobem na doświetlenie poddasza – zapewniają nawet o połowę więcej światła słonecznego niż klasyczne, pionowe okna posiadające taką samą powierzchnię przeszklenia. Okna połaciowe są ponadto znacznie tańsze oraz łatwiejsze do zamontowania, niż zbudowanie lukarny (której okna tak czy inaczej pozostają pionowe), nie wpływając na radykalną zmianę formy samego dachu oraz nie ingerując w bryłę całego budynku. 

   

  CO WARTO WIEDZIEĆ O MONTAŻU OKIEN DACHOWYCH

   
  - Ile trwa montaż okna dachowego i czy można zrobić to samodzielnie?

  Sam przebieg montażu okien dachowych, chociaż może z założenia wydawać się bardzo złożony – w rzeczywistości jest bardzo szybki i łatwy. Samo tylko osadzenie klasycznego okna w dachu z wcześniej wykonanym otworem zajmuje najczęściej nie więcej, niż pół godziny.  Jeżeli zaś chodzi o całą procedurę, a więc wykonanie wspomnianego otworu, osadzenie okna wraz z obróbką to już kilka dobrych godzin, a pośpiech nie jest wskazany. Niemniej jednak zawsze warto zainwestować w pracę wyspecjalizowanych dekarzy – w końcu dobrej jakości, porządnie zamontowane okna dachowe to zadanie, jakie przytrafia się nam raz na nawet kilka dziesięcioleci. Są jednak śmiałkowie, którzy sami posiłkują się z montażem okien, korzystając z pomocy instrukcji, poradników oraz filmów instruktażowych – w takim przypadku warto jednak zachować rozsądek i szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, czy może wyjść z tego pożądany rezultat – my nie podpowiemy oraz nie odpowiemy za wszelakie konsekwencje tak odważnego kroku :) 
  (Ale jeżeli już podejmiesz taką decyzję to zachęcamy do zarejestrowania video i wrzucenia na naszego OKNOTuba). 

   

  - Na jakim etapie budowy domu wstawiać okna?

  Najlepszym momentem na zamontowanie okna dachowego jest etap kładzenia pokrycia dachowego, ponieważ ogranicza to ilość i złożoność prac na dachu. Montaż okna już po tych czynnościach będzie się wiązał z niepotrzebnym usuwaniem pokrycia dachowego z tych fragmentów dachu, w których będą miały pojawić się okna. Następnie trzeba będzie usunąć także izolację we wszystkich jej warstwach, jednak nie docinając jej idealnie do brzegów otworu, ale z zachowaniem zakładki ok. 10 cm lub więcej. 

   

  - Co trzeba dokupić do samego okna?

  Okno dachowe posiada w zestawie akcesoria, które są do niego idealnie dopasowane i będą się znajdować w zestawie, nie trzeba ich zatem docinać ani dopasowywać. Kupić za to trzeba i to koniecznie, kołnierz uszczelniający, który nie może znajdować się w zestawie, ponieważ musi być dobrany odpowiednio do typu pokrycia dachowego, które jest na naszym dachu, a także do głębokości montażu okna w dachu. Poza tym, elementy zestawu, ponieważ stanowią rozwiązanie systemowe, będą się w prosty sposób ze sobą składać, bardzo często łączeniem na zatrzask, który, jeżeli odpowiednio zaskoczy, to wydaje charakterystyczny dźwięk, nie pozostawiający wątpliwości, że elementy „zaskoczyły”. Jeżeli więc mamy już gotowy otwór w dachu to teraz konieczne jest jedynie użycie wkrętarki. 

   

  - Co w przypadku, gdy krokwie dachowe są zbyt szeroko rozstawione, aby wpasować w nie okno?

  Ponieważ montaż okna dachowego na krokwiach jest zdecydowanie najłatwiejszy, dlatego jeżeli ich rozstaw nie jest dopasowany do szerokości samego okna to stosuje się tzw. łaty. Gdy z kolei to okno jest szersze, niż rozstaw krokwi, wtedy wycina się krokwie i robi wymiany. Wykonanie wymianów zawsze trzeba jednak skonsultować ze specjalistą, na przykład z konstruktorem budynku, a przed samym wycinaniem krokwi należy ją też podstemplować. 

   

  W następnej kolejności, w otworze dachowym osadzana jest ościeżnica okna. Trzeba ją wypoziomować oraz przykręcić do krokwi (albo łat czy wymianów), a do tego celu używa się kątowników montażowych. Jeszcze przed ich dokręceniem, w ościeżnicy umieszczamy skrzydło oraz upewniamy się, czy aby na pewno szczeliny między skrzydłem a ramą są takie same wokół całego skrzydła. Jest to szczególnie istotne, ponieważ to ostatni moment na wyrównanie tych szczelin bez konieczności wyjmowania okna. 

   

  Teraz kolej na ułożenie izolacji termicznej oraz przeciwwilgociowej (rzecz jasna, po wyjęciu skrzydła). Specjaliści zalecają używania do tego celu wyrobów tego samego producenta, ewentualnie standardowych materiałów, jak na przykład pasów z naturalnej, owczej wełny. 

  Powyżej okna powinno się zamocować do krokwi rynienkę do odprowadzania skroplin wodnych oraz (ewentualnych) przecieków. 

  Teraz przychodzi już kolej na wspomniany wcześniej kołnierz uszczelniający. Układa się go wokół ościeżnicy, a jego poszczególne elementy wpasowuje się do siebie na zakładkę, począwszy od dołu, czyli od elastycznego fartucha. Producent zawsze podaje informację na temat zalecanej odległości, jaka powinna pozostać zachowana pomiędzy pokryciem a oknem, aby kołnierz jak najskuteczniej odprowadzał wodę opadową. 

   

  Jeżeli dach pokryty jest dachówkami to okno osadzane jest powyżej szeregu dachówek, tak aby ich nie skracać (bo tego robić nie wolno). Z kolei w przypadku dachu pokrytego blachą profilowaną, okno osadza się powyżej zakładu poziomego lub, jeżeli ten znajduje się akurat zbyt daleko, konieczne jest wykonanie dodatkowego zakładu. Pokrycia o wysokim profilu, dachówki lekko się ścina a blachę uklepuje w taki sposób, aby możliwe było założenie fartucha. Gdy zaś ten jest już na swoim miejscu, mocowane są profile kryjące boki okna oraz górną część kołnierza, układa się brakujące pokrycie dachowe oraz wkłada skrzydło. 

   

  OBRÓBKA OKIEN DACHOWYCH

  Obrobienie wnęki wokół okna najchętniej wykonywane jest z użyciem płyt kartonowo-gipsowych. Podczas ich formowania należy zawsze brać pod uwagę to, że nadokienna płaszczyzna wnęki musi być równoległa, z kolei podokienna – prostopadła do podłogi w pomieszczeniu. Dzięki temu uzyskamy najlepsze efekty w doświetlaniu wnętrz a jeżeli pod oknem znajdzie się grzejnik – także optymalną cyrkulację ogrzanego powietrza. Grzejnik zamontowany pod oknem stanowi także ważny czynnik w eliminowaniu efektu skraplania wilgoci pochodzącej z wnętrza, na powierzchni okna. 

  Odpowiednio wykonana wnęka okienna to także niełatwe, chociaż szczególnie istotne zaizolowanie termiczne, które ma zabezpieczyć najcieńsze odcinki przestrzeni wokół okna. Jeżeli wykorzystujemy do tego klasyczną wełnę mineralną, wtedy szczególnie zadbać należy o to, by zostały one ułożone na tyle dokładnie, aby nie pozostawały żadne przestrzenie i puste miejsca, przy czym powinna ona jednocześnie być wyłożona na tyle swobodnie, by nie była pościskana, gdyż wtedy straciłaby swoje właściwości izolacyjne. 

   

  Okna dachowe mają jednak pewne wady, o których trzeba pamiętać, aby uniknąć późniejszych problemów. Przede wszystkim, zawsze trzeba pamiętać o tym, żeby zamknąć okno gdy pada deszcz, a w związku z tym także wtedy, kiedy wychodzi się z domu, ponieważ deszcz może pojawić się niespodziewanie. W upalne lato okna dachowe wpływają także na bardzo silne nagrzewanie się pomieszczeń poddasza. Jednak o tym, w jaki sposób można uniknąć obu tych zagrożeń wspomnę jeszcze na koniec. 

   

  W przypadku skośnych dachów, ich kąt nachylenia to najczęściej przedział od 40 do 50 st. nachylenia połaci, dlatego okna umieszczone w dachu są wystawione na intensywne działanie słońca niemal przez cały dzień. Jest to ogromna zaleta ze względu na ilość światła słonecznego w pomieszczeniach, szczególnie zimą gdy jest go na ogół mniej oraz występuje przez znikomą część doby, ale także dodatkowo ogrzewa poddasze, jednak latem można to odczuć jako spory dyskomfort. Można jednak połączyć okno dachowe z którymś spośród szeregu specjalistycznych akcesoriów do okien dachowych, które zapobiegają nagrzewaniu i są w tym naprawdę skuteczne – najlepiej w tym konkretnym celu sprawdzają się rolety zewnętrze, markizy zewnętrzne oraz wewnętrzne rolety zaciemniające z powłoką odbijającą światło słoneczne. 

   

  Z nadmiernym nagrzewaniem poddasza oraz ryzykiem, że zapomni się o zamknięciu okna przed nadejściem deszczu świetnie radzą sobie inteligentne systemy sterowania klimatem, które znaleźć można w ofercie kilku, czołowych producentów okien dachowych w Polsce. Systemy takie całkowicie zdejmują z nas odpowiedzialność związaną z zamykaniem okien, wietrzeniem czy rozwijaniem rolet w celu zabezpieczenia się przed słońcem. Systemy takie mogą całkowicie automatycznie synchronizować pracę nie tylko samych okien dachowych (dbać o ich zamykanie w przypadku zbliżającego się deszczu oraz inicjować ich otwieranie, kiedy w pomieszczeniach poddasza stężenie dwutlenku węgla zrobi się zbyt wysokie i niekorzystne dla zdrowia), ale także łączą okna z elektrycznie sterowanymi akcesoriami, jak rolety i markizy (zwijanie i rozwijanie rolet w przypadku przekroczenia ustalonej temperatury lub gdy słońca jest zbyt mało). Chociaż inteligentnych systemów tego typu jest kilka rodzajów i posiadają one różne kanały działania, to wszystkie łączy wykorzystanie czujników wewnętrznych, zewnętrznych oraz informacji z okolicznych stacji pogodowych. Dzięki temu pozycja skrzydeł okiennych oraz ustawienie rolet i markiz zawsze będzie optymalnie wyśrodkowane względem prognozowanych warunków pogodowych, pogody bezpośrednio za oknem oraz stanu powierza oraz temperatury na poddaszu. A my możemy całkowicie zapomnieć o jakiejkolwiek kontroli (chociaż oczywiście jest ona możliwa, jeżeli tylko będziemy mieć na to ochotę – ale nie musimy). 

   

  JAKIE SĄ PRZYKŁADOWE KOSZTY MONTAŻU OKIEN DACHOWYCH

  Jeszcze na koniec warto wspomnieć, z jakim kosztem należy się liczyć, jeżeli decydujemy się na montaż okien dachowych – zamontowanie standardowego okna, podczas krycia dachu, u fachowego dekarza będzie kosztowało ok. 200 – 400 zł (także w zależności od miasta czy regionu), z kolei jeżeli mamy do czynienia z już gotowym dachem i będzie konieczna wspomniana wcześniej częściowa rozbiórka dachu, wtedy trzeba się nastawić na koszt od 500 zł i więcej. Cenę zawsze warto omówić jeszcze przed rozpoczęciem zlecenia – niby oczywiste, a jednak często słyszy się o niespodziankach w tej kwestii.  

  Życzę powodzenia!

  Więcej

Najnowsze artykuły

Najbardziej Popularne