Wybieramy rolety do okien dachowych

Wybieramy najlepsze rolety do okien dachowych

 

Do okien dachowych nie da się zamontować najzwyklejszej rolety, gdyż ich mechanizm nie jest przystosowany do naprężania materiału w wymaganym stopniu, dlatego roleta mogłaby nieestetycznie obwisać. Zwykłe okna mają także inny kształt. Ponieważ specyfika okien dachowych jest zupełnie inna, niż w przypadku okien tradycyjnych, dlatego akcesoria do okien dachowych, takie jak rolety czy markizy, stanowią zupełnie osobną kategorię produktów. 

Konstrukcja okien dachowych wymaga, aby rolety, które najlepiej będą spełniały swoje funkcje, odpowiednio szczelnie przylegały do zamontowanego pod skosem okna, a przy okazji zapewniały łatwe manewrowanie góra-dół. W dodatku, szeroki wybór wszelakich okien dachowych na polskim rynku wiąże się także z tym, że można mieć do czynienia z naprawdę wieloma rodzajami i lokalizacjami klamek w tychże oknach. Producenci prześcigają się w coraz to bardziej oryginalnych i wymyślnych pomysłach na nowoczesne okna dachowe, dlatego różne rodzaje rolet muszą wychodzić naprzeciw poszczególnym typom okien i wymaganiom, jakie wynikają z ich konstrukcji. Dlatego podstawową i z pewnością najprostszą zasadą w doborze właściwej rolety do okna dachowego, szczególnie w przypadku czołowych producentów dostępnych w Polsce (Velux, Fakro, Roofart itd.), będzie zasada dobierania rolety od tego samego producenta, od którego pochodzi okno. W takim przypadku, często już podczas czytania na temat danego typu rolety, możemy znaleźć informacje, do jakich typów okien są one przeznaczone (zazwyczaj jest to większość, o ile nie wszystkie okna w ofercie danego producenta). Jeżeli natomiast mamy do czynienia z oknem szczególnie nietypowym, jak na przykład okna specjalistyczne, oddymiające, okna wyłazowe czy okna do płaskiego dachu, wtedy najlepiej od razu zacząć poszukiwania od produktów dedykowanych. Szukając rolety u tego samego producenta znacznym ułatwieniem jest także to, że mamy do czynienia z taką samą metodą określania rozmiarów, dlatego bardzo łatwo jest znaleźć odpowiednio dopasowany produkt – zazwyczaj rozmiar okna można bez problemu sprawdzić dzięki tabliczkom znamionowym, jakie zawsze montowane są w oknach, informując zarówno o typie, jak i rozmiarze okna. 

Jeżeli odpowiednio zidentyfikujemy rozmiar okna, wtedy montaż właściwej rolety zwykle będzie bardzo prostym zadaniem, chociaż zawsze warto robić to na „cztery ręce”. 

 

Ale jakie właściwie rolety do okien dachowych wybrać? 

Producenci rolet oferują nam taki ogrom możliwości, że nie zawsze łatwo od razu zdecydować, co sprawdzi się najlepiej w naszym domu. Dlatego na początek najlepiej wyodrębnić poszczególne, najważniejsze kategorie. 

ROLETY ZEWNĘTRZNE DO OKIEN DACHOWYCH

Pod tą nazwą kryją się przede wszystkim rolety aluminiowe, nazywane często antywłamaniowymi, oraz siatkowe markizy zewnętrzne. Oba te rozwiązania mają niepodważalne zalety, do których zaliczyć można przede wszystkim ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem się poddasza, przy czym pozostają całkowicie neutralne dla estetyki wnętrza. O roletach zewnętrznych warto wiedzieć przede wszystkim, że:

- Są bardzo trwałe, chroniąc przy okazji szyby przed uszkodzeniem, na przykład w wyniku gradu, niebezpiecznie porywistego wiatru, który przecież zdarza się czasem w naszej szerokości geograficznej, a także przed wszelkimi innymi uszkodzeniami mechanicznymi, w tym celowymi, np. podczas próby włamania. Warto wspomnieć, że nawet, jeżeli dany model rolety zewnętrznej nie ma żadnej certyfikacji antywłamaniowej, już sama ich obecność odstrasza potencjalnych włamywaczy.

- Ochrona przed nagrzewaniem jaką zapewniają, polega na całkowitym odcięciu wnętrza poddasza od działania promieni słonecznych. Pomiędzy roletą a szybą pojawia się przestrzeń, dlatego większość energii cieplnej nie przedostaje się do wnętrza poddasza. Co ciekawe, zasada ta działa także w drugą stronę – zimą, podczas okresu grzewczego, utrata ciepła z wnętrza również jest znacząco ograniczona. 

- Całkowite zaciemnienie, jakie zapewnia pełne rozwinięcie rolety zewnętrznej to wielki atut, kiedy koniecznie jest odespanie nieprzespanej nocy w ciągu słonecznego dnia lub, gdy niekoniecznie przepadamy za letnimi wschodami słońca o 4. Czy 5.tej nad ranem.  

- Roleta zewnętrzna redukuje hałas padającego deszczu czy gradu o ok. 10dB.

Wyboru rolet zewnętrznych możemy dokonać spośród wariantów obsługiwanych manualnie oraz elektrycznie, w tym o zasilaniu solarnym.

Markizy do okien dachowych mają jedną, najważniejszą rolę – ograniczenie przegrzewania poddasza w upalne, słoneczne dni. Aby działać w ten sposób posiadają one specjalistycznie opracowaną siatkę, która częściowo odbija, a częściowo pochłania promieniowanie słoneczne, ale z całą pewnością blokuje im drogę do powierzchni szyby, co stanowi sedno ich skuteczności. Siatki w markizach najlepszej jakości zaprojektowano w taki sposób, aby nie ograniczały one widoczności dla obserwatora z poddasza, dlatego markiza może pozostawać rozwinięta przez całe lato, a wnętrze pozostanie jasne i nadal będziemy mogli podziwiać widok z okna. 

Ponadto, bardzo wiele modeli renomowanych producentów wyposażone jest w ułatwienia montażowe, dzięki którym ich instalacja nie wymaga nawet wychodzenia na powierzchnię dachu, więc cały proces można przeprowadzić z poddasza. Markiza dobrej jakości będzie służyła sprawnie przez wiele lat, nawet gdy pozostaje rozwinięta przez cały okres letni. W dodatku, podobnie jak w przypadku innych akcesoriów do okien dachowych także markizy zewnętrzne występują zarówno w wariantach manualnych, jak i elektrycznych, w tym o zasilaniu energią słoneczną. 

 

ROLETY WEWNĘTRZNE DO OKIEN DACHOWYCH

Rolety wewnętrzne do okien dachowych, podobnie jak w przypadku okien klasycznych, stanowią bardzo szeroko rozumiane zagadnienie. Znajdują się tutaj wszelkiego rodzaju rolety całkowicie zaciemniające, częściowo zaciemniające, dekoracyjne, a także żaluzje, rolety rzymskie, plisowane, a także moskitiery rolowane. Postaramy się dokonać poniżej przeglądu wszystkich typów rolet. 

- Rolety zaciemniające – to z pewnością najlepszy wybór do sypialni oraz pokoi dziecięcych, chociaż sprawdzą się świetnie także w salonie, w którym ogląda się filmy (szczególnie, gdy korzystamy z rzutników, ale nie tylko) a czasem bywa on także pokojem, w którym nocują goście. Całkowite zaciemnienie to idealne warunki do snu, o każdej porze dnia czy nocy. Ponadto bardzo wiele modeli rolet zaciemniających posiada warstwę, która ogranicza nagrzewanie wnętrza latem, a zimą ogranicza straty ciepła. Niemal każdy producent rolet zaciemniających oferuje rozwiązania zarówno manualne, jak i elektryczne, w tym solarne. 

Istnieją także rozwiązania „hybrydowe”, jak na przykład rolety zaciemniające w formie rolety plisowanej, dzięki czemu możliwe jest na przykład zasłonięcie jedynie dolnej części skrzydła okiennego, przy odsłoniętej górze okna, ale będzie to oznaczało obsługę wyłącznie manualną.

- Rolety przyciemniające – to pojęcie niemal tak szerokie, jak cała kategoria. Zdecydowana większość rolet, na jakie można się natknąć bez specjalistycznie ukierunkowanych poszukiwań, będzie roletami przyciemniającymi. Ograniczają one wpadanie światła do wnętrza jedynie częściowo, ale często zupełnie wystarczająco, w zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia. Znajdziemy tu wiele wariantów – plisowane, o zakresie przesuwania góra-dół całej rolety, klasyczne rozwijane rolety na prowadnicach i z kasetą itd, oferując obsługę manualną, elektryczną, solarną. Wśród rolet przyciemniających występują też najbardziej ekonomiczne rozwiązania, jak rolety z mechanizmem opartym na haczykach (np. trzy pozycje rolety do wyboru: 1/3, 2/3 i 3/3 przysłonięcia skrzydła). Zastosowane tkaniny wpuszczają do wnętrz jedynie rozproszone światło, zmiękczone wybraną barwą tkaniny. Często wśród dostępnych wzorów tkanin występują też wzory skierowane do najmłodszych.

- Rolety dekoracyjne – mimo, że jest to nazwa złudna, ponieważ wszystkie rolety mają bez wątpienia funkcję dekoracyjną, to przyjmuje się, że pod tym hasłem kryją się rolety częściowo ograniczające wpadające światło, rozpraszając je i zmiękczając. Najczęściej będą miały mechanizmy o płynnej regulacji oraz szczególnie szeroki wybór kolorowych tkanin. Nie będzie zaskakujące, że i w tym przypadku producenci zapewniają swoim klientom wybór spośród rozwiązań manualnych, elektrycznych i solarnych.

- Rolety plisowane – czyli przede wszystkim nowoczesny wygląd, który jest idealnym dopełnieniem dla ich praktycznych walorów. Są szczególnie schludne i potrafią stanowić zarówno ozdobę okien, jak i neutralny dodatek dla wnętrz minimalistycznych – wszystko zależy od wyboru tkaniny i koloru. Ciekawym i ważnym atutem jest też ich konstrukcja, pozwalająca na ustawienie tkaniny w dowolnej konfiguracji względem szyby, co sprowadza się do tego, że odsłaniać można nie tylko dół przeszklenia, jak to wygląda w przypadku zwykłych rolet zwijanych w górę na rolce, ale można przesuwać w dół także ich górną część, odsłaniając górę okna, czyli na przykład ustawiając je w pozycji, która będzie działała jak „zazdrostka”. Co ciekawe, rolety plisowane u niektórych producentów, np. Velux, występują także w wersji obsługiwanej elektrycznie. 

- Rolety rzymskie – jest rozwiązaniem, które oferuje wiele możliwości. Z jednej strony mogą one pełnić funkcję firany lub bardzo lekkiej zasłony, ponieważ w tej kategorii można znaleźć chyba największy wybór tkanin o wysokiej przejrzystości, być może dlatego, że poprzez swoją konstrukcję tkanina jest mniej napięta, można więc uzyskać przyjemny efekt zwiewności. Po drugie, większość producentów (jak chociażby znowu Velux) tworzy rolety rzymskie w taki sposób, aby można było w prosty sposób wymieniać w nich tkaninę, co pozwala na olbrzymią dowolność i chociażby pranie. Są subtelną i elegancką ozdobą przytulnych pomieszczeń. Zazwyczaj jednak występują jedynie w wersji manualnej. 

- Żaluzje – to dość znany produkt, obecny na rynku w różnych odsłonach już od bardzo dawna a nowoczesne żaluzje z pewnością znacząco różnią się estetyką oraz funkcjonalnością od swoich poprzedniczek sprzed kilku dekad, dlatego ostatnio znów zyskują spore zainteresowanie. Współczesne żaluzje do okien dachowych nie posiadają sznurków oraz są o wiele bardziej trwale. Najczęściej wybierane są do pomieszczeń o sporej wilgotności, ponieważ ich lamele są całkowicie odporne na takie warunki, ponadto można je łatwo utrzymywać w czystości. 

Aż wreszcie nadeszła pora na produkt, który co prawda nie ma na celu kontroli światła na poddaszu, ale z pewnością będzie pomocna w kontrolowaniu przyjaznych warunków we wnętrzach – moskitiery rolowane do okien dachowych. 

Moskitiery takie są montowane po wewnętrznej stronie wnęki okiennej, dlatego nie kolidują z jakimikolwiek roletami, przy okazji umożliwiając uchylanie okna. O ich funkcjach nie trzeba się zbytnio rozpisywać, za to można się nimi cieszyć przez cały okres letni, śpiąc spokojnie przy otwartych oknach i bez towarzystwa owadów. Na zimę z kolei nie trzeba ich demontować, ponieważ zwinięte w kasecie niemal nie rzucają się w oczy. 

DODATKOWE MOŻLIWOŚCI

Najwięksi producenci na polskim rynku, jak na przykład Velux czy Fakro oferują całościowe, zintegrowane systemy zarządzania klimatem na poddaszu, dzięki którym możliwe jest automatyczne sterowanie zarówno samymi oknami, jak i roletami zewnętrznymi i wewnętrznymi, markizami czy żaluzjami. Systemy takie wyposażone są w czujniki, które znajdując się zarówno na zewnątrz budynku, jak i we wnętrzu, w reakcji na pogodę lub stan powietrza we wnętrzu będą inicjować automatyczne otwieranie lub zamykanie okien, odpowiednią reakcję rolet i markiz, na bieżąco dążąc do utrzymania odpowiedniej temperatury oraz jakości powietrza na poddaszu i jednocześnie całkowicie zdejmując to zadanie z barków mieszkańców. Warto sprawdzić, co oferuje producent okien dachowych oraz akcesoriów, na które się decydujemy. 

***

 

 

Bądź pierwszym który skomentuje.

Najnowsze artykuły

Najbardziej Popularne